SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA
(TERAPIA POLISENSORYCZNA)

Terapia ta została utworzona w Holandii w latach siedemdziesiątych. Pierwotna nazwa brzmi: „SNOEZELEN” (czytaj: „Snucelen”) - to połączenie dwóch wyrazów: ,,Snuffelen” czyli wąchać, śledzić oraz "Doezelen" czyli drzemać, gapić się, być. W Polsce przyjęta nazwa to SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA. Obecnie metoda ta jest szeroko stosowana na całym świecie.

SDŚ jest zarówno terapią jak i wspieraniem rozwoju, stosowana jest na wszystkich etapach życia człowieka - od małego dziecka do osób w podeszłym wieku.

SALA DOŚWIADCZANIA ŚWIATA (SDŚ) - jest to specjalne pomieszczenie, wyposażone w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów, jest to środowisko przyjaznej atmosfery, poczucia bezpieczeństwa, doświadczania radości, relaksu jak również wsparcia rozwoju indywidualnego, terapii towarzyszącej oraz pomocy w rehabilitacji dzieci i dorosłych. Specjalistyczne urządzenia znajdujące się w SDŚ poprzez intensywne bodźce:

  • wzrokowe
  • słuchowe
  • dotykowe
  • węchowe

Stymulują rozwój zaburzonych zmysłów, pobudzają dziecko do własnej aktywności poznawczej, powodują wyciszenie oraz osiąganie integracji sensorycznej czyli harmonijnego funkcjonowania zmysłów.

ODDZIAŁYWANIE TERAPEUTYCZNE:

1. ŁÓŻKO WODNE Z PODSTAWĄ MUZYCZNĄ

Jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia SALI DOŚWIADCZANIA ŚWIATA. Stosowane jest do stymulacji zmysłu równowagi, słuchu, czucia głębokiego oraz odczuwania schematu własnego ciała. Dodatkowo fale dźwiękowe emitowane za pomocą radioodtwarzacza w połączeniu z subwooferem oddziałują na materac wypełniony wodą, podstawa muzyczna emituje drgania o różnej częstotliwości, co umożliwia odbieranie nowych bodźców całym ciałem. Łóżko wodne służy również do relaksacji, masażu i stymulacji zmysłu słuchu muzyką instrumentalną lub dźwiękami natury.

2. KURTYNA ŚWIATŁOWODÓW

Stosowana do stymulacji zmysłu wzroku i dotyku oraz wykorzystana jako świetlna ,,ściana” oddzielająca łóżko od reszty pomieszczenia, pozwala stworzyć złudzenie alienacji z jednoczesnym podglądem całości SALI.

3. DOMEK LUSTRZANY

Jest to pomieszczenie, które oddziałuje na zmysł wzroku, słuchu i dotyku. Daje efekt nieskończonej przestrzeni poprzez lustra akrylowe umieszczone na ścianach i suficie, pozwala dziecku obserwować zwielokrotnione własne odbicie. Dodatkowe wyposażenie w postaci: wiązki światłowodów, lampy UV i kolumny wodnej, wzmacniają terapię dając przestrzeń, światło, ruch i wibracje oraz efekt "kosmosu".

4. PROJEKTOR PRZESTRZENNY Z TARCZAMI OBROTOWYMI

Obrazy z projektora wyświetlane są na ścianie, podłodze lub suficie - kreują magiczny, niezwykły świat, pozwalają na pełną relaksację, służą do stymulacji wzroku, ćwiczenia koncentracji uwagi dowolnej, obserwacji oraz identyfikacji różnych przestrzeni i kolorów.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

» wstecz